do kasy suma: 0,00 zł

🔥 Z okazji Dnia Chłopaka -15% na wszystkie produkty z kodem PREZENT15! 🔥

Jak czyścić kartacz do brody? 0
Jak czyścić kartacz do brody?

Jak czyścić kartacz do brody? Jak czyścić szczotkę do brody?

Skoro czytasz ten wpis, jesteś już zapewne (bądź będziesz) posiadaczem dostosowanego do Twoich potrzeb kartacza lub szczotki do brody. Jeśli tak nie jest, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem - jaki kartacz do brody wybrać? Czas, abyś dowiedział się jak prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie czyścić kartacz do brody. We spisie znajdziesz informacje odnośnie czyszczenia klasycznego kartacza lub szczotki z naturalnym włosiem. Warto wiedzieć, że naturalna szczecina nie lubi zbyt długotrwałej nieczystości w postaci złuszczonego naskórka, włosów, kurzu czy resztek kosmetyków do pielęgnacji brody. To wszystko sprawia, że używanie kartacza może stać się nieprzyjemne, a dodatkowo prowadzi do jego szybszego zużycia. Dzięki naszym wskazówkom, dowiesz się w jaki sposób wyczyścić kartacz do brody, aby służył Ci przez wiele lat. Zaproponujemy trzy proste rozwiązania, dla tych bardziej zabieganych Brodaczy, jak i dla mających więcej czasu na pielęgnację kartacza

 

Jak czyścić szczotkę do brody z użyciem odpowiednich akcesoriów?

Zanim zaczniesz kąpiel swojego kartacza, warto przygotować sobie narzędzia, które ułatwią proces mycia szczotki. Najlepiej mieć zawsze pod ręką grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami i mydło bądź szampon, a także olejek bezzapachowy (ewentualnie oliwę z oliwek). Ważne, aby te kosmetyki były przeznaczone do brody. W zależności od sposobu czyszczenia, którym za chwilę się zajmiemy, możesz się zaopatrzyć również w watę lub wacik higieniczny i alkohol izopropylowy (opcjonalnie spirytus). Dodatkowym narzędziem ułatwiającym czyszczenie kartacza mogą być specjalne grabie lub czyściki do czyszczenia szczotek i kartaczy do brody. To stosunkowo nowy wynalazek, który znacząco może ułatwić wyczyszczenie kartacza, szczególnie początkującym Brodaczom. Jeśli jednak nie chcesz robić sobie dodatkowych wydatków, z powodzeniem, zamiast grabi czy czyścika, możesz użyć wspomnianego grzebienia. Wystarczy jeszcze przygotować miskę z ciepłą wodą i rozpocząć czyszczenie kartacza.

 

Trzy sposoby na prawidłowe czyszczenie kartacza do brody

Na początku może się wydawać, że czyszczenie kartacza do brody to skomplikowany i żmudny proces. Postaramy się to zmienić dzięki funkcjonalnym wskazówkom, które pomogą w sprawnej kąpieli szczotki do brody. Dobrze, abyś czyścił swoją szczotkę regularnie (w zależności od potrzeb), ponieważ szybciej pozbędziesz się niechcianych zanieczyszczeń. Regularność czyszczenia kartacza zależy od częstotliwości jego używania, a jak używać kartacza do brody, dowiesz się z wpisu na naszym blogu. Mycie zbyt zabrudzonej szczotki może rzeczywiście zająć sporo czasu, a i żywotność kartacza ulegnie wtedy skróceniu. Ciężko jednoznacznie określić jak często powinno się wyczyścić kartacz. Zależy to od częstotliwości czesania, długości brody - w każdym razie z pewnością zauważysz, że to już czas na kompleksową kąpiel szczotki. Naszą propozycją są trzy sposoby wymycia kartacza: klasyczny - stosunkowo krótkie mycie kartacza - dobry sposób dla zabieganych Brodaczy, mycie z dezynfekcją - to zalecana wersja czyszczenia szczotki, i sposób mieszany - czyli połączenie klasycznego mycia ze sprawną dezynfekcją. 

Klasyczny

 • Za pomocą grzebienia z szerokimi ząbkami pozbądź się niepotrzebnych włosów.
 • Przygotuj miskę z ciepłą wodą i wlej do niej wystarczającą ilość szamponu lub mydła do brody. 
 • Zanurz szczotkę i kartacz w przygotowanym roztworze i wymyj włosie ręką, nie zanurzając drewnianego trzonu. 
 • Minimalną ilość bezzapachowego olejku do brody wmasuj w oprawkę kartacza po jego wyschnięciu.
 • Szczotkę susz szczeciną do dołu, najlepiej na papierowym ręczniku.

Mycie z dezynfekcją (bez użycia wody)

 • Od sposobu klasycznego różni się tym, że po wyczesaniu włosia kartacza grzebieniem należy przygotować watę nasączoną alkoholem izopropylowym (ostatecznie spirytusem, gdyby kartacz był bardzo zabrudzony).
 • Następnie przełóż włosie watą z nasączonym alkoholem i po krótkiej chwili wyczesz ją grzebieniem. 
 • Alkohol izopropylowy bardzo szybko wyparuje, więc kartacz będzie suchy w ciągu kilku chwil. 
 • Szczotkę lub kartacz należy odstawić standardowo włosiem w dół, aby uniknąć gromadzenia się kurzu.

Mieszany (dla gospodarujących większą ilością czasu ;))

 • To kompleksowy i najbardziej zalecany sposób, w jaki możesz wyczyścić kartacz. Po wyczesaniu resztek włosów grzebieniem i umyciem szczotki w wodzie można po prostu nasączyć patyczek higieniczny alkoholem izopropylowym i w ten sposób wyczyścić przestrzenie między włosiem kartacza. 
 • W związku z tym, że trzonek kartacza mógł mieć lekki kontakt z wodą, należy po wysuszeniu posmarować oprawkę bezzapachowym olejkiem do brody lub oliwą z oliwek. 
 • Na koniec umieszczamy kartacz włosiem do dołu.
 

Jak czyścić szczotkę do brody aby jej nie zaszkodzić? 

Mimo konkretnych wskazówek co do czyszczenia szczotki i kartacza do brody, czasem kusi, aby jeszcze bardziej pójść na skróty. Niestety niektóre sposoby na czyszczenie kartacza mogą mu bardzo zaszkodzić, a nawet go zniszczyć. Jak zatem czyścić kartacz do brody, aby był niezawodnym narzędziem przez wiele lat? 

 • Przede wszystkim unikaj mycia i zanurzania kartacza w gorącej wodzie, ponieważ drewno może się rozwarstwić, napuchnąć (mimo impregnacji olejami) i szczotka nie będzie nadawała się do dalszego użytku. 
 • Nie rozpuszczaj i nie wlewaj do wody detergentów o silnym działaniu, jak szampony do włosów i żele pod prysznic, ponieważ mogą się przyczynić do zniszczenia włosia.
 • Gdyby przyszło Ci do głowy szybkie suszenie kartacza suszarką - to zły pomysł! Gorące powietrze zapewne zniszczy szczecinę.
 • Wspomniany spirytus podczas mycia kartacza używaj tylko w ostateczności, bo zbyt duża jego ilość może przyczynić się do pokruszenia włosia. 

Pamiętaj, że prawidłowe, bezpieczne i regularne mycie kartacza lub szczotki do brody to dobra inwestycja na przyszłość. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje narzędzia do pielęgnacji brody, zapewne odwdzięczą się długoletnią współpracą.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl